Adnan Menderes neden idam edildi?

  1
  176

  MENDERES NEDEN İDAM EDİLDİ. BİLMEYENLER YAZININ TAMAMINI OKUSUN

  menderes neden idam edildi

  Adnan Menderes Yassıada da 17 Eylül 1961’de sağlık muayenesini yapan doktor heyetinden sağlam raporu alındıktan sonra öğlen 13:21’de idam edildi.
  Adnan Menderes neyle suçlanmıştı?
  1- Örtülü ödenek paralarını zimmetine geçirmek,
  2- 6-7 Eylül Olayları’na önceden haberi olduğu halde olarak müdahale etmemek,
  3- Kanuna aykırı olarak üniversite basmak ve halka ateş açtırtmak,
  4- Bazı muhalefet milletvekillerinin ve muhalefet liderinin seyahat özgürlüğünü kısıtlamak,
  5- Devlet radyosunu siyasi çıkarları için kullanmak,
  6- Halkı Demokrat izmir gazetesinin matbaasını tahrip etmeye teşvik etmek

  7- Kırşehir’in haksız olarak ilçe yapılması,
  8- Yargı bağımsızlığının ihlali,
  9- Tahkikat Komisyonu’nun kurulup olağanüstü yetkilerle donatılması,
  10- CHP’nin mallarına “haksız” yere el konulduğu iddiaları…
  Peki bunlar idam cezası için yeterli mi?
  Bence hiçbir suçun cezası idam olamaz, idama tamamen karşıyım. Fakat Menderes de idama karşı mıydı? Elbette değil, 1951-1960 yılları arasında Menderes 43 kişinin idam kararına imza attı ve hepsi idam edildi. idamların en dramatik olanı ise, 14 Nisan 1955’te casusluk suçundan idam edilen Hayati Karaşahin’di. infazı, Ankara Samanpazarı’nda halka açık olarak yapıldı. Suçu neydi? Rusya için casusluk yapmak.
  Menderes’in başka suçları yok muydu? Aslında Menderes’in suçları mahkemelerde gündeme gelmeyenlerdi. ABD’nin tepkisinden çekinen Gürsel hükümeti aşağıdakileri hiç gündeme getirmedi.
  1- 1951 yılında Menderes hükümeti Kore Savaşı’nda Amerika için asker gönderdi. Amerikan çıkarları için bine yakın vatan evladı Kore’de yaşamını yitirdi, binlercesi yaralandı.
  2- 1952’de NATO’nun isteği üzerine komünizme karşı gayri-nizamı harp yapacak Seferberlik Tetkik Kurulu, daha sonraki adıyla Özel Harp Dairesi kurdu.
  3- 1954 yılında Yabancılara petrol arama ve çıkarma izni verildi.
  4- Tek parti döneminde kurulan bazı traktör ve basma fabrikaları Menderes döneminde özelleştirildi veya ekonomik olmadıkları için kapatıldı. Nuri Demirağ tarafından kurulduktan sonra ismet inönü tarafından devletleştirme kapsamına alınan uçak ve uçak motoru fabrikaları, Eskişehir tank fabrikası ve Kırıkkale silah fabrikası Menderes döneminde NATO standartlarına uymadıkları gerekçisiyle kapatıldılar
  5- Cezayir kurtuluş savaşı sırasında Fransa’yı destekledi.
  6- 1954-1958 yılları arasında 238 gazeteci iktidara karşı yazılar yazmak suçundan mahkûm oldu.
  7- “Tahkikat Komisyonu”nu kurdu. 15 DP milletvekilinden oluşan komisyon hem suçlama hem de yargılama hakkına sahipti. Komisyon 5 kişiden fazla yan yana yürümeyi bile yasakladı.
  8- ismet inönü’ye 12 oturum meclisten men cezası verildi
  9- Turan Emeksiz hükümete karşı istanbul Üniversitesi’nde düzenlenen bir protesto mitinginde polisin açtığı ateş sonucu öldü. Hüseyin Onur ise sol bacağı kesilerek kurtarıldı.

  10- Hukuk’un üstünlüğünü savunan Yargıtay Başkanı Bedri Köker, Yargıtay Başsavcısı Rifat Alabay, Yargıtay 2. Başkanlarından Haydar Yücekök, Yargıtay Üyeleri Melehat Ruacan, Kamil Çoşkunoğlu, Faik Uras ve ilhan Dizdaroğlu ‘görülen lüzum üzerine’ re’sen günde emekliye sevkedildiler.
  Aslında Menderes hükümeti, ordu darbe yapacak gerekçesiyle daha 6 Haziran 1950’de, Genelkurmay Başkanı Nafiz Gürman olmak üzere bütün üst komuta kademesi dahil olmak üzere 15 general ve 150 albayı re’sen emekliye sevk etti.
  1950-1960 DP hükümetinin kısa bir değerlendirmesini yapmaya çalıştım.
  Başbakan Erdoğan, Menderesin ölüm yıldönümü ile ilgili olarak yaptığı konuşmayı Necip Fazıldan şiir okuyarak tamamladı. Ben de Nazım Hikmettin bir şiiri ile yazımı tamamlıyorum. O şiirde belki Menderesin niçin idam edildiğini de bulabilirsiniz.

  Bir Cevap Yazın