close
siber%20guvenlik

SSM, ‘Yazılım Tanımlı Ağ Teknolojileri Projesi’ için yerli firma ARGELA’ya çağrı yaptı. ‘MİLAT’ projesi bilişim alanında tam güvenlik sağlayacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri siber güvenlik için aldığı önlemleri artırıyor. Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) tarafından “MİLAT” adı verilen “Yazılım Tanımlı Ağ Teknolojileri Projesi” ile ilgili çağrı ulusal firmalar arasından teknik yeterlilik sahibi tek şirket olan ARGELA’ye yönelik olarak yayınlandı. Türk Telekom bünyesinde bulunan ARGELA şirketi, Türkiye’nin 5G’ye geçişi konusundaki çalışmaları da yürütüyor. “MİLAT” projesi TSK personeli tarafından kullanılan telefondan telsize, bilgisayardan tablete ve karasal sinyal vericilerden uyduya varana kadar bilişim amacıyla kullanılan tüm sistemlerde siber güvenlik yeteneklerini üst seviyeye taşıyacak. Böylece TSK NATO’nun en yeni doktrinleri arasında yer alan “Siber Güvenlik” konusundaki açıklarını da tamamen milli imkanlarla kapatmış olacak.

2017 YILINDA BİTMESİ PLANLANIYOR

Söz konusu projenin önümüzdeki yıl içerisinde bitmesinin öngörüldüğü vurgulanırken, sistemler TSK’nın uluslararası şebekelerde kendine yönelik tehdit ve olası tehditleri izleme ve ağ güvenliği konusunda önlem alma potansiyelini de artıracak.

Tags : Milat projesiulusal guvenlikulusal guvenlik projesi
Admin

The author Admin

WebMaster'lik yapan genç bir yazar...

1 Comment

Bir Cevap Yazın