Hackerler kaça ayrılır? Hacker Türleri?

  0
  180

  Kaç Tür Hacker Var?


  Kaç Tür Hacker vardır? Beyaz şapkalı hacker nedir? Siyah şapkalı hacker nedir? Lamer nedir? Hacktivist nedir?

  Bir önceki konumda Hack nedir açıklamıştık;Hacker Nedir?

  Bugünkü konumuzda ise hacker türlerine değineceğim


  Beyaz Şapkalı(White Hat) Hacker:
  Beyaz şapkalı hacker’lar “iyi adamlar”dır. Güvenlik açıklarını keşfedip halkı bilinçlendirmeyi ve güvenliği sağlamayı amaçlarlar. Yazılım geliştiricilerle birlikte çalışırlar. Beyaz şapkalı hacker’lar bilgilerini asla giriş izni olmayan sistemlere girmek için kullanmaz. Beyaz şapkalı hacker’lar en iyi yazılım geliştirici olarak kabul edilirler.

  Siyah Şapkalı(Black Hat) Hacker: Sanırım bu gruba “kötü adamlar” demek yanlış olmaz. Siyah şapkalı hacker’ların hedefinde güvensiz ağlar ve bu ağların yöneticileri vardır. Güvenlik açıklarını üreticilere bildirseler de sorunun çözümüyle ilgilenmezler. Yazılım üreticisi açığı gideremezse açıkla ilgili tüm bilgi ve “exploit” ini yayınlar.

  Gri Şapkalı Hacker:
  Bu grup yasal sınırları zorlayan zaman zaman aşan ve kesinlikle tehlikeli bir gruptur.

  Hactivist: Sosyal, dini ya da politik mesaj yaymak için sistemleri hacklerler. Amaçları hack’lemek değil, mesajlarını yaymaktır. Bu yüzden hedefleri popüler web siteleridir.

  Lamer:
  Hacker’lara benzemeye çalışan, onları idol alan, ama hackerlik hakkında hiç bir bilgisi olmamasına rağmen herşeyi biliyormuş gibi davranan kendini hacker gibi tanıtan fakat hack hakkında neredeyse hiç bir bilgisi olmayan kişiler.

  Bir Cevap Yazın