Site Hızınızı Ölçün – 5 Alternatif

0
155

Merhaba, bu makalemde sizlere site hızınızı ölçebileceğiniz çeşitli eklenti ve siteleri derledim.Site Hızınızı Ölçün – 5 Alternatif

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki bu sitelerin hepsini test ederek kullanmış durumdayım. Kesinlikle doğru sonuç vermektedir. Ancak en doğru sonuç iyi bir internet hızında F12’de
bulunan “Network” sekmesindeki sayaçtır.

En İyi Hız testi Sunan Siteler!

1) Alexa Toolbar

Alexa toolbar

Alexa’nın yapmış olduğu bu Chrome eklentisi gayet kullanışlı ve sizi Alexa’da düşürmesiyle beraber aynı şekilde site hızınızı da ölçüyor. Kısa vadede en hızlı ölçme yolu olarak Alexa Toolbar’ı kullanabilirsiniz.

2) PageSpeed Insights
Pagespeed Insights
Google’ın sunmuş olduğu bu hizmet gerçekten de site hızını ölçme ve düzeltme konusunda süper ötesi bir destek sağlıyor. Eğer gerçekten sitenizin hızını yükseltmek istiyorsanız tam size göre. Ek olarak optimize etmeniz gereken JavaScript, CSS ve resim dosyalarını da size indirmenize olanak sağlıyor.

3) PingDom
pingdom

Çok kısa bir sürede işinizi görebilecek bir sistem olacağına inanıyorum ancak tek sıkıntısı şu size gerçekten sadece analizi sağlıyor ve sunucuları sadece 3 yerde olduğu için sizin sitenizin sunucusuna yakın olmadığından bu büyük bir eksi avantaj haline dönüşüyor.

4) YSlow
YSlow

Bir eklenti olan YSlow bize aslında aynı şekilde PageSpeed Insights gibi nerelerden puan kırdığını da söyleyerek size kısa vadede daha çabuk bir hızla halletmenizi sağlıyor. Kesinlikle ve şiddetle öneririm.

5) GTmetrix
GTmetrix

Aynı şekilde PingDom gibi yararlı ancak test sunucusu Kanada’da olduğu için bizim açımızdan pek yararı olmuyor. Bir güzel yanı hem kendisi hem de YSlow ile beraber bir analiz raporu sunuyor size. Ayrıca PageSpeed, Waterfall gibi analiz raporlarını da beraberinde getiriyor.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Tabii ne kadar yararı olur orası meçhul ancak emin olun ki kullanıcı tarafından bir sitenin hızlı olması gerçekten çok önemli bir etkendir.

Bir Cevap Yazın