Ücretsiz Clodflare [Resimli Anlatım]

  0
  163

  CloudFlare nedir?

  CloudFlare, Free planı ile ücretsiz kullanılabilen, sitenizin DNS Server görevini üstlenip hız, güvenlik ve performansında olumlu sonuçlar almanızı sağlayan bir hizmettir. Kurulumu son derece basit olan CloudFlare kayıt aşamasında DNS kayıtlarınızı otomatik tanır, sizden alan adınızın nameserver bilgilerini değiştirmenizi ister.

  Ne işe yarar?

  Bunun için öncelikle CloudFlare’in nasıl çalıştığını anlatmakta fayda var. Bildiğiniz gibi DNS sunucular istemcilerden gelen istekleri ilgili sunuculara yönlendirir. CloudFlare sitenizin DNS sunucusu görevini üstlendikten sonra sitenize gelen ziyaretçileri analiz ederek olası saldırıların önüne geçmeyi, sunucunuzdaki trafiği azaltmayı, hatta sitenize bot koruması eklemeyi dahi sağlar.

  Özellikleri;

  1. CDN: Sağladığı ücretsiz CDN altyapısı sayesinde 30 farklı konumda dosyalarınızı saklayarak hem sunucunuzdaki trafiği azaltır hem de sayfa yüklenme sürelerinizi azaltır.
  2. Statik İçerik Cachelemesi: Sunucunuz tarafından dinamik şekilde üretilmeyen sayfaları otomatik tanır, bu sayfaları kendi sunucularında cacheleyerek hem sunucunuzdaki trafiğinizi azaltır hem de sayfa yükleme sürelerinizi azaltır. Bunu tabii ki kendi sunucularınızda da yapmanız oldukça kolay. Ancak CloudFlare oluşturulan bu cache’i panelde bir tıklama ya da API üzerinden bir çağrı ile anında silmeyi sağlıyor ve bu konuda oldukça başarılı.
  3. Always Online™: Paketinize göre web siteniz belirli aralıklarla CloudFlare tarafında crawl edilerek Google Önbellek’te olduğu gibi sayfalarınızın bir kopyası CloudFlare’da saklanır. Herhangi bir sebepten ötürü sunucunuz kapanır, web siteniz down konuma düşerse CloudFlare otomatik olarak bu önbellekteki kopyayı kullanarak sitenizi erişime açık tutmaya devam eder.
  4. DDoS Koruması: Sitenize gelen her ziyaretçiyi, siteniz üzerinden sunucunuza gelen her paketi inceleyen CloudFlare, olası bir DDoS Attack’ta koruma sağlar. Bu konuda gayet başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Buradan detaylarını inceleyebileceğiniz 400Gbps’lik devasa bir saldırının dahi altından başarıyla kalkmış durumda.
  5. Spam Yorum Koruması: WordPress kullananlar bilir, Akismet sürümü biraz geri kalsın, siteye her gün yüzlerce spam yorum gelmeye başlar. CloudFlare bunları algılayıp önüne geçebiliyor ve kendi izlenimlerime göre Akismet ile kıyaslayınca daha başarılı olduğunu söyleyebilirim.
  6. İçerik Koruması: Özgün içerik üreten bir web sitesi sahibiyseniz bu içeriğin kopyalanmasının önüne geçmek neredeyse imkansız. CloudFlare herhangi bir bot tarafından siteniz kopyalanmaya başaldığında bunu algılayabiliyor ve otomatik banleyebiliyor. Aynı zamanda ülkeye göre ya da IP aralıklarına göre kendiniz de kullanıcı banleyebilirsiniz.
  7. Trafik Analizi: Muhtemelen sitenizde Google Analytics, Yandex.Metrica ya da Bing Webmaster Tools benzeri araçlarla bunu yapıyorsunuz ancak Javascript ve pixel tracking yöntemleriyle elde edilemeyen kullanıcıları CloudFlare üzerinden görmeniz mümkün.

  Nasıl kullanılır?

  cloudflare.com sitesine girip üye oluyoruz, daha sonra CloudFlare site ekle ye tıklıyoruz, gelen ekrana web site adresimizi giriyoruz  Screenshot_20170206-172942 ve taramaya başla diyoruz, daha sonra resimdeki gibi bir bar 1 dakikadan geri sayım sayacak bu süre zarfında bir şey yapmayın sistem sitenizi tarıyor olacak…Cloudflare-2-1

  Daha sonra ileri dedikten sonra gelen ekranda tekrar ileri diyin,Screenshot_20170206-174456

  Gelen ekranda ücretsiz planı seçin, ve ileri diyin, tabi gerçek bir saldırı Koruması istiyorsanız ücretli sürümler satın alın…Screenshot_20170206-174720

   

  Ve bu kadar gelen ekranda sizin şu anki dns adresinizi ve değiştirmeniz gereken dns adresinizi gösteriyor,merak etmeyin dns adreslerini değiştirince hiç bir problem olmuyor,site aynen duruyor, yani son olarak domain panelinden dns aderslerini değiştirin ve 24 SAAT içinde CloudFlare aktif olsun ama o kadar uzun sürmüyor benim 2 saat içinde aktif oldu….

  İşlemimiz bu kadar kendinize iyi bakın:-)

   

  Bir Cevap Yazın