WannaCryp3tr Yeni Sürümünde Bitcoin Madenciliği Yapıyor!

  0
  146

  Geçtiğimiz günlerde büyük şirketlerin korkulu rüyası olan wannacryp3tr virüsü kendini gelişltirmiye başladı.Sorun şu ki artık o fidyeyi ödenesinz de ödemesenizde paranız gidecek.WannaCryp3tr Yeni Sürümünde Bitcoin Madenciliği Yapıyor!

  Uzun süredir herkesin dilinde olan ve bilgisayarlarımıza korunmak için onlarca program indirdiğimiz virüs WannaCryp3tr yeni sürümünde bitcoin madenciliği yapıyor!

  Wannacryp3tr Nedir?

  WannaCryp3tr sizin iyi niyetinizi kullanarak bilgisayarınıza giren bir virüs. Bu virüs bilgisayarınızdaki dosyaları şifreliyor ve 50 ila 300 dolar arasında bir fidye ödeyerek kurtulmanızı sağlıyor. Eğer bu fidyeyi 3 gün içerisinde ödemezseniz bilgisayarınızdaki dosyalar siliniyor.

  Şöyle ki şuan WannaCryp3tr virüsüne yakalanan kullanıcıların sadece %5’i bu fidyeyi ödedi ve şuan bilinen rakam 43.3 bitcoin. Bu da Türk parası olarak 274,256,155 TL yapıyor. Ayrıca elde şöyle bir bilgi var ki virüs girmiş bilgisayarlara sızma oranı %100 yani eğer bilgisayarınıza önceden virüs girdiyse WannaCryp3tr duyulmadan önce kesinlikle virüsü silseniz bile format atmanız tavsiye ediliyor.

  Virüs ilk olarak karşımıza 1.0 sürümü ile çıktı. SMB portları sayesinde bulaştığı ağın tüm bilgisayarlarına yayılıyordu. Daha sonra bu açığın kapatılmasından sonra 2.0 sürümüne güncellendi. Bu güncellemenin ardından çoğu kişi fidyeleri ödemeyince 2.2 sürümüne güncellenerek yüksek donanımlı sistemlerin tüm donanımını kullanan düşük donanımlı bilgisayarların ise yüksek bir zarar verdiği bitcoin madenciliği ile karşımıza çıkıyor.

  Bitcoin bir para birimi olarak öğrendik. Bitcoin madenciliği ise bu parayı elde etmek için yüksek donanımlı bilgisayarlarda define aramak gibi birşey. Eğer bu düşük donanımlı bir bilgisayarlarda yapılırsa işte o zaman donanımıza ciddi hasarlar veriyor.

  Virüse yapılan bu güncelleme ciddi bir maddi kazanç ancak virüse yakalanan mağdurları için gerçekten büyük bir kötülük olacak. Yani siz fidyeyi ödemeseniz bile bu virüse para kazandırmış olacaksınız.

  Bir Cevap Yazın